21.04.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

YAĞIŞLAR SON YILLARIN REKORUNU KIRDI…

  • 31 Ocak 2019
YAĞIŞLAR SON YILLARIN REKORUNU KIRDI…

Bodrum’da, ocak ayının tamamında sağanak etkili oldu. Uzun yıllar ocak ayı ortalamasına göre, metrekareye 149 kilogram yağmurun yağdığı ilçede, bu sene aynı ay içinde metrekareye 336 kilogram yağış düştü.

Rekor yağışlar sonrası ilçenin Karaova bölgesi ile Milas’ın bazı mahallerinde tarım arazileri sular altında kaldı.

Tarlaları yağmur sularıyla dolan çiftçiler zarara uğradı. Tarım arazilerine zarar veren yağmur sularının oluşturduğu göletler, Tuzla Sulak Alanında bulunan flamingo gibi göçmen kuşların akınına uğradı.

Milas sınırları içerisinde bulunan Tuzla Sulak alanı ile Bodrum Milas Havaalanı arasında kalan tarım arazilerindeki zararın boyutu ise havadan çekilen görüntülerle ortaya çıktı.

YAĞIŞLAR 2 CAN ALDI…

Bodrum’da, aralık ayından bu yana şiddetli yağışlar etkili oldu. İlçe merkezi ile çok sayıda mahallede dereler taşarken, sel meydana geldi, araçlar sürüklendi, ev ve iş yerlerini su bastı. 26 Ocak’ta etkili olan gök gürültülü sağanak, Mumcular Mahallesi’nde sele dönüştü. Gece saatlerinde, arkadaşlarının nişan töreninden dönen Çağlar Bencik ile nişanlısı Billur Atik, otomobillerinin Akarca mevkisinde taşan derenin sularına kapılıp, sürüklenmesiyle hayatını kaybetti.

REKOR YAĞIŞ…

Ocak ayının neredeyse tamamında yağmurun yağdığı ilçede, Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nün verileri de rekor yağış alındığını ortaya koydu. Bodrum’a, geçmişte, uzun yıllar ortalamasına göre, ocak ayında metrekareye ortalama 149 kilogram yağış düştü. Bu yıl aynı dönemde ise metrekareye 336 kilogram yağmur yağdı.

ALIŞILMADIK HAVA DURUMLARI…

Öte yandan Bodrum ile birlikte Yurt genelinde özellikle kıyı Ege ve Akdeniz Sahil şeridinde aşırı yağışlar ile olumsuz hava koşulları etkili oluyor. Eskiden küçük hortumların oluştuğu bölgelerde eskisine göre kuvvetini arttıran hortumlar çıkarken, can kayıplarını da beraberinde getirdi.

Bodrum’da da son 4 yıldan bu yana en çetin Kış günleri geçerken, Yarımadanın farklı bölgelerinden toprak kayması, kaya düşmesi ve heyelan gibi olaylarda meydana geldi. Bu olaylar şans eseri yaralanma yaşamadan atlatılırken, çok sayıda araç ise zarar gördü.

Yağışlarla birlikte etkili olan fırtınalı havalarda ise son olarak Bitez Koyunda demirli bir motoryat batarken, bu kış çok sayıda balıkçı sandalı da sulara gömüldü.

İlçede önümüzdeki hafta Çarşamba gününe kadar güneşin hakim olması beklenirken, ardından yeni bir yağışlı havanın etkili olması tahmin ediliyor.

KARAOVA’DA HASAR TESPİTİ TAMAMLANDI

26 Ocak gecesi Yarımadayı etkisi altına alan ve Mumcular Mahallesi’nde can kaybına neden olan gök gürültülü sağanak yağış sonrası bölgede hasar tespit çalışmaları tamamlandı. 

Genç nişanlılar Billur Atik ile Çağlar Bençik’in hayatını kaybettiği bölgede, yağışlar ertesi gün de aralıklarla devam etmiş çok sayıda çiftçi mağdur olmuştu. 

Bodrum Ziraat Odası yönetim kurulu başkanı Mehmet Melengeç başkanlığındaki heyet hafta başı Karaova bölgesinde incelemelerde bulunarak çiftçileri ziyaret etti. Yapılan incelemeler sonunda Ziraat Odasından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: 

“28 Ocak günü Bodrum Ziraat Odası yönetim kurulu üyeleri ve Ziraat Mühendisi eşliğinde selden zarar gören vatandaşlarımız ziyaret edilmiştir. Yapılan inceleme ve soruşturmalarda, 5 sera, 7,5 dekar sera alanı, çok sayıda zeytin, mandalina, incir ağacı ile bir koyun ahırı zarar görmüştür. Odamız bu gibi konularda çiftçilerimizin yanında olarak gördükleri zararın takipçisi olacaktır.” 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ