15.06.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

UNUTULAN LEZZET “HARDİMYA…”

  • 20 Aralık 2017
UNUTULAN LEZZET “HARDİMYA…”

Bodrum Yarımadasında unutulmaya yüz tutmuş bazı lezzetler bulunurken, bu lezzetler bazı vatandaşlar tarafından uygulanarak en doğal haliyle yapılmaya devam ediyor.

Eğitmen şef ve yemek kültürü araştırmacısı Pelin Dumanlı, unutulmaya yüz tutmuş bir lezzet olan Hardimya’nın hakkında şu bilgileri paylaştı;

“Bodrum’un unutulmaya yüz tutmuş sakatat yemeklerinden Hardimya’yı anlatmak istiyorum size. Öncelikle bu tarifi gün yüzüne çıkaran ya da diğer bir deyişle yeniden hatırlatan Mustafa Ünlü, Ali Üzer, Annesi Hatice Üzer ve ailesine teşekkürler ediyoruz. Tarifi Hatice Üzer’in ağzından aynen aktarıyoruz; “Kurban Bayramı zamanı kesilen Kuzu, Keçi, Koyun ya da Koç’un  ince bağırsakları kulaçlanır yani halat toplar gibi dolanır. Bağırsaklar, ortasından bıçakla yarılarak temizlenir. Temizlendikten sonra iki üç su yıkanır. Ardından kalın tuz ile iyice ovalanır, tekrar yıkanır. En son üzerine bolca limon sıkılır. Artık ince bağırsaklar hazır hale gelmiş, temizlenmiş ve yumuşacık olmuştur. Kuzunun kaburga kısmından çıkan etli eğe kemikleri kesilir ve ince bağırsaklar buna dolanır. Tencereye dizilen Hardimya üzerine su eklenir ve en az bir saat haşlanır. Servis edilirken üzerine limon sıkılır ve arzuya göre kimyon, karabiber, kekik ve pul biber dökülerek afiyetle yenir.”

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ