22.02.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

TURİSTLER NEYE BAKIYOR ?

  • 02 Ekim 2018
Reklam Alanı
TURİSTLER NEYE BAKIYOR ?
Bodrum’un en güzel zamanlarından olan Sonbaharda ilçede tatilde bulunan bazı turistler gördükleri manzara karşısında şok geçiriyor.
Gümbet Koyunda çekilen bu fotoğraflardan birinde, koyun en ucunda bulunan iskeleden denize girmek isteyen turistler denize dökülen arıtma suyu ile karşılaşırken, diğer fotoğrafta ise doğa yürüyüşüne çıkan turistler çevreye atılan çöpleri inceliyor.
İLK FOTOĞRAF…
Gümbet’te bulunan arıtma tesisinden her yağmur sonrası tam arıtılmadan atık suların denize bırakıldığı bir kaç kez iddia edilmiş ancak konuyla ilgili tam bir sonuç alınamamıştı. Yine Gümbet Koyunun en ucunda bulunan beton isklenin bulunduğu alanda önceki gün yağan yağmur sırasında denize arıtma bırakıldığı bilgisi üzerine bölgeye giden Bodrum Muhabiri, turistlerle birlikte gördüğü manzara karşısında şok yaşadı. Yoğun bir pis koku olmamasına rağmen, hafifte olsa pis bir kokuyla denize dökülen atık su, denizde de bulanıklığa yol açtı. Beton iskelenin bir yanı berraklığıyla görünürken, diğer yanı ise atık su nedeniyle tamamen bulanık görünüyor. Bölgeye denize girmeye gelen iki turist ise, denize dökülen bu suyu uzun süre inceledikten sonra bölgede denize girmekten vazgeçerek başka yerden denize girdiler. Bölgeye gelen bir vatandaş ise duyrumun yaklaşık 2 yıldır böyle olduğunu belirterek, “Her yağmur sonrası aynı manzara, yazın bile gördüm sabaha karşı dökülürken, Allah’tan bu sefer fazla kokmuyor” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı Gümbet Atık Su Arıtma Tesisinden gelen atık suyun bölgeye bilerek mi bırakıldığı, yoksa boruda kırılma olduğu için mi bölgeden aktığı bilinmezken, yaklaşık 2 yıldır aynı durumun yaşanması durumun bilerek yapıldığı konusunu güçlendiriyor.
İKİNCİ FOTOĞRAF…
İkinci fotoğrafta ise bölgede doğa yürüyüşüne çıkan turistlerin, çevreye gelişi güzel atılan çöpleri incelediği görülüyor. Günde onlarca hatta yüzlerce turist ile birlikte Bodrum’da yaşamını sürdüren vatandaşların spor yaptığı, doğa yürüyüşüne gittiği ve balık tuttuğu bölgede çevreye atılan çöpler dikkatlerden kaçmıyor. Bodrum Muhabiri olarak Gümbet Koyunun en ucundan Değirmenler bölgesine kadar yaptığımız incelemede bölgenin neredeyse tamamında bu çöpler bulunurken, bölgede çöpleri çektiğimizi gören bir vatandaş, ” Belediye ne yapsın, insanımız insan olmayı öğrenmedikçe” dedi.
DENİZİN RENGİ DEĞİŞTİ…
Öte yandan önceki gün yağan yağmur sonrasında Gümbet Koyu’nun rengi değişti. Dere yataklarından gelen çamurlu su denizin rengini değiştirirken, koyun bir kısmı dere yataklarından gelen pisliklerle doldu. Çok sayıda plastik ve cam şişe atığı dışında, boru, çö tenekesi, tahta parçaları ve hatta bir ağaç yağmur sularıyla birlikte Gümbet koyuna ulaşırken, yine istenmeyen görüntüler oluştu.
Son yıllarda hızla artan Bodrum nüfusu ile birlikte Bodrum’da bu tür manzaralarda hızla artarken, yetkililerin bu konularla ilgili nasıl bir önlem alacağı ise bilinmiyor.
 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ