16.12.2018 - Bodrum'un Haber Portalı

TANER USLU GAZETECİLER İLE BİR ARAYA GELDİ…

  • 16 Kasım 2018
Reklam Alanı
TANER USLU GAZETECİLER İLE BİR ARAYA GELDİ…

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bodrum Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı ve başkan vekili Taner Uslu, Bodrum’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Taner Uslu, sohbet havasında geçen kahvaltıda aday adaylığı süreci hakkında bilgiler verirken, kahvaltı sonrası Bodrumlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Söyleyecek sözümüz, yönetecek gücümüz var diyerek yola çıktık” diyerek sözlerine başlayan Taner Uslu, Bodrum’u geleceğe taşımak için yapılacak bütün işbirliğine açık olduklarını, basın mensuplarıyla buluşmasının sebeplerinden birinin de yine bu bağlamda olduğunu ifade ederek, “Bodrum’u geleceğe taşımamız gerekiyor. Bunu yaparken kenti yaşayan insanları mutlu ederek ve ekonomik olarak rahata kavuşturarak sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Bizim vaadimiz, Bodrum’un marka değerini yükselterek, yaşayan bir kent yaratmak ve Bodrum’da yaşayan insanları mutlu etmek” dedi. 

Taner Uslu, Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olmasının ardından yaşanan problemlerle ilgili sorulan soruya,

 “Belediyeciliği rahat bir şekilde yapabilmeniz için öncelikle mali disiplini sağlamanız lazım. Kendi kendine yeten bir bütçeniz olması lazım. Büyükşehir’le ilgili yetkiler yasada belli. Büyükşehir olduktan sonra kenti siyasiler değil, bürokratlar yönetiyor. Kentimizi sadece bürokratlarla değil, STK’lar, dernekler, odalar, kadınlar, gençler, bürokrasi ve siyasetle, yani ortak akılla yönetirsek ortada sorun kalmaz. Yasa belli. Bu sene bizim en büyük sıkıntımız, Büyükşehir’deki kurumsal yapılaşmaydı. Biz yeni bir kurumsal yapıya döndük. İlk bu yapıya geçen de Bodrum Belediyesi’dir. Ama bizim beklentilerimiz çok fazlaydı Bodrum olarak. Büyükşehir Yasası ile bazı yerler sevindi. Ama bizim aldığımız hizmetler azaldı. Personel sayımız düştü. Sıkıntının kaynağı bunlar. Eksiklerimiz var elbette. Ama Bodrum’da kaynak yaratmak kolay. Bizim marka değerimiz var.” Şeklinde cevap verdi.

Altyapı sorunları ile ilgili gelen soru üzerine ise Taner Uslu, konunun direkt Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu belirterek, “Yol yürürken hakkımızı, görevimizi ve sorumluluğumuzu bilmemiz lazım. Altyapıyı Büyükşehir ile beraber çözmemiz lazım. Ana yatırımcı Büyükşehir Belediyesi. Bizlerle beraber hareket etmelerini bekliyoruz biz. Çünkü Bodrum’un sorununu Bodrum’da yaşayanlar bilir. Biz yereli o nedenle önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi şu an Turgutreis ve Gündoğan’da arıtma tesisi için Dünya Bankası’ndan hibe aldı. Meclis’ten geçti. Biz altyapı sorunlarını biliyoruz. Altyapı ve üst yapıyla ilgili tüm sıkıntılar bilgi dağarcığımızda mevcut.” Dedi.

Bodrum merkezinde yaşanan yoğun trafik ve çözüm önerilerinin karşılıklı düşüncelerle konuşulduğu toplantıda, “Bodrum’da tramvay hep hayallerimizde var” diyen Uslu, “Bu konu bizim hep hayallerimizde var ama tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil. Büyükşehir belediyemizle çözülebilir. Biz öneriyi götüreceğiz. Hep birlikte bastıracağız. Orada mücadelemizi vereceğiz. Fayton da olabilir, tramvay da olabilir. Hem otantik bir hava olur. O zaman şehrin biraz havası da değişir” dedi. 

Taner Uslu, Bodrum’daki hızlı yapılaşmayla ilgili gelen soruya ise, “Planlamalarımızı çok sağlıklı yapmamız gerekiyor. Bodrum’da planlamaları yaparken çok fazla yetki alanı var. Doğal, arkeolojik SİT’ler, turizm bölgeleri var, farklı kurumların yetki alanlarındaki bölgeler var. Birlikte hareket etmek gerekiyor. Önce sağlıklı bir planlama yaparak sonra kent kimliğilini koruyarak yapılaşmaya gitmek lazım. Elbette mevzuat ölçüsünde devam edilecektir.” Şeklinde cevap verdi. 

Taner Uslu, Bodrum’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcilerinin sorularını samimiyetle yanıtlarken, toplantı, Kumbahçe sahilinde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Taner Uslu toplantıya katılan basın mensuplarına Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal”i hediye etti.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ