13.05.2017 - Bodrum'un Haber Portalı

Gözyaşlarına Boğuldu…

  • 09 Ocak 2017
  • 0 YORUM
  • 242 KEZ OKUNDU
NETHAS Teknoloji A.Ş.
Gözyaşlarına Boğuldu…

Flamingoların ve bir çok göçmen kuş cinsinin Türkiye’de ki uğrak mekanı olan Tuzla Sulak Alanı için av yasağı getirilmesini isteyen bir grup sanatçı gözyaşları içinde eylem yaptı. 

  Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2004 yılında koruma altına alınan Tuzla Sulak Alanında yapılan av yasağına tepki gösteren bir grup sanatçı ve doğasever eylem yaptı. Avlanma yasağının kaldırıldığı bölgeye yeniden av yasağı getirilmesini isteyen grup 100’e yakın kuş türü ve canlının yaşadığı Tuzla sulak alanında basın açıklaması yaptı. 

AV YASAĞI KALKANA KADAR SANAT YAPMAYACAĞIZ

  Grup adına konuşan emekli binbaşı ve heykeltraş sanatçısı Namık Kemal Arıkan yasağın yeniden getirilmemesi halinde bir çok kuş türünün öleceği ve bazılarının bölgeyi terkedeceğini ifade etti. Çevrede topladığı boş kovanları eline alarak konuşmasını sürdüren Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü “Şuan elimde tuttuklarım göçmen kuşların katledildiği av fişekleri. Burada bu silahlar takozsuz, kuralsız, otomatik ve seri olarak sabaha kadar göçmen kuşlar burada avlanıyorlar. Tabi ki yaban ördeği avlarken flamingoyu vuruyor, yalıçapkınını vuruyor, allı turnaları vuruyor, pelikanları vuruyorlar. Bu bölge dünyanın en güzel yeri, buradan daha güzel bir yer olamaz. Çünkü dünyanın her tarafından bu kuşlar buraya yaşamlarının geri kalanı, kışın en soğukta burada yaşamak için geliyorlar ama maalesef bu gelen dostlarımızı burada katlediyoruz. Sabahlara kadar biz bunların silah seslerinden bütün arkadaşlarımız, sanatçı arkadaşlarımız, komşularımız, çevrelerimiz bu çığlıklar, bu mermi sesleri içerisinde uyumamız, sanat yapmamız, bir şey üretmemiz mümkün değil”dedi.

RESSAM GÖZYAŞLARINA BOĞULDU 

  Av yasağı gelene kadar ressamlığı bırakacağını ve sanat yapmayacağını ifade eden Ressam Süheyla Akman gözyaşları içinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi “28 yıldan beri resim çalışıyorum. Bu köyü çok beğendim, çok sevdim buraya taşındım. Bu gölün hemen karşısında oturuyorum ama tam resim yapmaya başlayacağım zaman başlıyor silah sesleri. Ben ona çok üzülüyorum, sanatımı üretemiyorum, çok acı bir şey. Sabaha kadar ateş ediyorlar, bütün gün ateş ediyorlar. Bakın şimdi yine ateş ediyorlar. Lütfen yardımcı olun bu hayvanların katliamı dursun. Çok üzülüyoruz, sanatımızı üretemiyoruz. Lütfen yardımcı olun av yasağı gelsin artık. Çalışamıyoruz, hayvanların nesli tükenecek, çok üzülüyoruz, biz sanatçı arkadaşlar çalışamıyoruz. Lütfen yani size yalvarıyorum belli belli birimler yardım etsinler. Av yasağı mutlaka gelmesi gerekiyor yoksa nesli tükenecek. Yaralı flamingolar var, yaralı kuşlar var ama hiçbir şey yapamıyoruz. Kendi gözlerimle gördüm, gölün içine kadar yürüyorlar, orada yürüme yeri var, omuzlarında tüfek, ellerinde şişme bot. Öldürdüklerini siyah bir tane bot var şişme bot onunla topluyorlar. Yani ki tane sözde öldürecekler ama bunlar torbalar dolusu öldürüyorlar. Birde av yasağı gelmesi şart yani buraya yoksa hayvanların nesli tükenecek”dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ