16.12.2018 - Bodrum'un Haber Portalı

GELİRSE BU BİR İLK OLACAK… KASIRGAYA HAZIR OLUN…

  • 27 Eylül 2018
Reklam Alanı
GELİRSE BU BİR İLK OLACAK… KASIRGAYA HAZIR OLUN…

Türkiye’de daha önce görülmemiş bir meteorolojik olay ile karşı karşıya olabiliriz.

Hava durumu tahminleri yapan bir çok site, İyon Denizi üzerinden gelen kasırganın yönünün değişmemesi halinde, kıyı Ege’de kasırga yaşanabileceğini belirtiyor. Çok büyük zararlara sebep olabileceği düşünülen kasırganın Pazar veya Pazartesi günü Ege kıyılarına ulaşması beklenirken, fırtınanın merkezi bir çok hava tahmin sitesine göre kıyı Ege’ye Bodrum üzerinden giriş yapacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden bugün yapılan açıklama ise şu şekilde;

“Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte Fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; Fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.”

YUNANİSTAN’I VURMAZSA TEHLİKE BÜYÜK 

Cumartesi günü Yunanistan’ın güneyine ulaşacak olan kasırga, eğer Yunanistan’da hiçbir kara parçasına yükünü boşaltmadan yurdumuz kıyılarına erişirse tehlike beklenenden daha büyük olabilir. Eğer kasırga Yunanistan’a yükünü boşaltmazsa, beklenen rüzgarlarla beraber metrekareye 100 kilogram dolaylarında yağışı da getirecek. 

BOFOR ISKALASINDA SON SEVİYEYE ULAŞILACAK 

Bazı notkalarda 150 KM hızı aşması beklenen rüzgar tehlike oluşturacak. Özellikle kıyı kesimlerde ciddi etkiler oluşturabilecek rüzgar ve yağışlarla beraber metrelerce yükseklikte dalgalar da bekleniyor. İzmir’de bofor rüzgar ıskalasında son ölçek olan 12 bofor kuvvetine ulaşması bekleniyor.  

NEDEN TROPICAL MEDICANE? 

Akdeniz üzerinde oluşan bu kasırgaların adı “Mediterranean” ve “hurricanes” kelimelerin birleşiminden oluşuyor. Tropical Medicane adi verilen bu kasırgalar Akdeniz’in orta kesimlerinde etkili olurken, ilk defa yurdumuzu ciddi boyutta etkilemesi bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ