15.04.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

FUAT ERTEN ORTAOKULU MUMCULAR’A YETMİYOR

  • 10 Ekim 2018
FUAT ERTEN ORTAOKULU MUMCULAR’A YETMİYOR

Mumcular Mahallesi’nde yaşamını sürdüren vatandaşlar, Mumcular Fuat Erten Ortaokulu’nun mevcut öğrenci sayısına yetmediği ifade ederek yetkililerden çözüm bekliyor.

Bodrum’un Mumcular Mahallesi’ndeki Mumcular Fuat Erten Ortaokulu’nda anaokulu, ilkokul ve ortaokul olmak üzere yaklaşık 950 öğrenci eğitim görüyor. Özellikle son yıllarda hızla göç alan bölgedeki okul, öğrenci sayısını kaldırmadığı iddia ediliyor. Mumcular’ın yanı sıra Çamarası, Gökpınar, Bayır, Yeniköy gibi bölgelerden gelen öğrencilerin de eğitim gördüğü okulun sınıflarında 30-35 öğrenci ile ders yapıldığı öne sürülüyor.

31 derslikli okulda öğrenim gören öğrencilerin velileri ise ya yeni bir okul yapılmasını ya da derslik sayısının arttırılması gerektiğini dile getiriyor.

MUMCULAR ÇOK GÖÇ ALDI

Okulda 2 oğlunun eğitim gördüğünü söyleyen Murat Gök isimli veli, şu sözlere yer verdi:

“Benim bu okulda 2 tane oğlum var. Mumcular son 5 yıl içerisinde çok fazla göç aldı. Bu okul 10 yıl önce de bu şekildeydi. Derslik sayısı yine aynıydı. O zaman 300-400 öğrenci varken bugün bine yakın öğrenci olduğu söyleniyor. Sınıflardaki öğrenci sayısının 30-35 civarı olduğu söyleniyor. Sınıflar zaten küçük. Kampus alanı da dar. İlkokul, ortaokul, anasınıfları aynı kampüsü kullanıyor. Acilen burada ya yukarı kat çıkılması gerekiyor ya da ilkokul ve ortaokulun ayrı bir binaya taşınması gerekiyor.”

Semiha Kapan isimli başka bir veli ise “Sınıflarımız çok kalabalık. Küçücük sınıflarda 32 kişiler. Sıralarda 2-3 kişi oturuyorlar. Bahçede toprak oyun alanına yarın bir gün yağmur yağacak. Ördekler yüzecek şekilde oluyor. Çocuklar çamur içinde evlerimize geliyor.” dedi.

ÖĞRETMENLER DE ÖĞRENCİLER DE SIKINTI ÇEKİYOR

Yeni bir okula ihtiyaçları olduğunu dile getiren Nuray Uyar ise “Sınıflar çok kalabalık. Öğretmenler de öğrenciler de sıkıntı çekiyor. Ama yapacak bir şey yok. Yeni bir okul lazım. Başka hiçbir sıkıntı yok. Öğretmenler de müdür de elinden geleni yapıyor ama nedense bir çözüme ulaşılamıyor. Bu sene daha yoğun olacak herhalde.” diye konuştu.

Mülkiye Özdemirci de “Benim çocuğum bu sene birinci sınıfa başladı. Sınıfları galiba 30 kişilik. Yeni bir okul istiyoruz. Herkes sıkıntıda. Sınıflar yetersiz.” şeklinde konuştu.

Velilerin pek çoğu okulla ilgili taleplerini dile getirirken okulun mevcut durumundan memnun olanlar da vardı. Okuldan da öğretmenlerden de memnun olduğunu dile getiren bir veli “Sınıfların kalabalıklığı ile ilgili ben karar veremem. Ben o konuda yetkili değilim. Öğretmen o kalabalık sınıflarda da eğitim verebilir. Onun kapasitesine bağlı.” dedi.

MUMCULAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise “Standartlarımız maksimum 40 öğrenci. 30-35 kişi normal. Orada bir arsa çalışmamız var. Muhtarlarla toplantı yaptık. Hazine arazilerini eğitim alanına dönüştürüp devlet yatırımına aldıracağız. Orada çalışmalarımız var. Bu yıl sonunda inşallah çözeceğiz.” denildi.

Kaynak: Kenttv

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ