14.06.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

FIRTINADA DENİZ ORTASINDA YAŞAM MÜCADELESİ

  • 27 Ocak 2018
FIRTINADA DENİZ ORTASINDA YAŞAM MÜCADELESİ

Bodrum Deniz Kurtarma Derneği, olumsuz hava koşullarına rağmen hayat kurtarmaya devam ediyor.

Aliağa’dan İskenderun’a seyir halindeyken önceki gün fırtına nedeni ile Ortakent açıklarında Köcek Sığlığı yakınlarına sığınan Hacı Mehmet Kaptan isimli kargo gemisi personellerinden birinin ani rahatsızlığı nedeni ile ekipler harekete geçti.

63 yaşındaki Kenan Şişman isimli personelin solunum sıkıntısı yaşadığını gören gemi kaptanı Sahil Güvenlik Komutanlığından yardım istedi. İhbarı alan Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığının Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ile irtibata geçmesiyle tıbbi tahliye için gerekli hazırlıklar başladı.

Bodrum Deniz Kurtarma Derneği bünyesindeki “Yaşam” isimli Deniz Ambulansı ve Sahil Güvenlik ekipleri sabah erken saatlerde, denizde 32 knot hıza ulaşan rüzgar ve yaklaşık 2,5 metre büyüklüğündeki dalgalar içinde yardım isteyen gemiye Köçek Sığlığı bölgesinde ulaştı.

Kargo gemisine çıkan Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekibi içinde bulunan sağlık görevlileri hastaya ilk müdahaleyi yaptı. Daha sonra sert hava ve deniz koşullarına rağmen gemiye yanaşmayı başaran ekipler rahatsızlanan gemi personelini Yaşam teknesine aldı.  Moniterize ve solunum desteği sağlanan şahıs tekne içinde stabil hale getirildi.

Tıbbi tahliye işlemini başarı ile gerçekleştiren Sahil Güvenlik ve Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekipleri Kenan Şişman’ı Milta Marina’da bekleyen 112 Acil Sağlık Ambulansına teslim etti.

Bodrum Devlet Hastanesine kaldırılan gemi personelinin tedavi altında tutulduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ