20.08.2018 - Bodrum'un Haber Portalı

FİLİSTİNLİ ESMA HALKININ YAŞADIĞI ACILARI ANLATTI

  • 22 Mayıs 2018
Reklam Alanı
FİLİSTİNLİ ESMA HALKININ YAŞADIĞI ACILARI ANLATTI

Bodrum’da “Filistin Halkının Büyük Felaketi Nekbe’nin 70. Yıldönümü” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye katılan Filistinli Esma Kaşram, İsrail’in kurulması sonrasında Filistinlilerin yaşadığı acıları anlattı.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği(BKD) tarafından, İsrail’in kurulduğu Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılı dolayısıyla Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe yaklaşık 30 kadın katıldı.

Söyleşiye Türkiye’de yaşayan Boykot Tecrit ve Yaptırımların Geri Çekilmesi Hareketi(BDS)’nden Filistinli 30 yaşındaki Esma Kaşram Filistin’in geleneksel kıyafeti ile katıldı. Söyleşi öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Kaşram İsrail’in Filistin’e yönelik katliam yapmaya devam ettiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Bu seferki katliam çok şiddetliydi. Katliamların en büyüğünü gerçekleştirdiler. Artık Filistinliler özgürlükleri ve eve dönüş için mücadele ediyorlar. Bunu yapmak istedikleri sırada maalesef katledildiler. Ben Filistin’in bir gün özgür olacağına inanıyorum. Bu şiddetli katliamlara karşı Filistinlilerin bir şekilde kazanacağını düşünüyorum.”

BDS olarak İsrail’in yaptığı katliama karşı gerekli tavrı gösterdiklerine de işaret eden Esma Kaşram, “Hükümet de aynı şekilde Yenikapı’da miting yaptı. fakat bunun seçim çalışması olarak yapıldığını düşünüyorum. Asıl yapılması gereken miting değil, İsrail ile olan bütün iletişimi kesmek, elçiliği kapatmak ve ticari, askeri anlaşmaları bitirmek.” şeklinde konuştu.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ise savaş ve işgallerin asıl mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğuna işaret ederek “Filistin’in işgali sürecinde kadınların yaşadıkları hak ihlalleri ve yok sayılma politikaları var. Filistin kadınları 70 yıldır Dünyada bir şeyler yaşıyorlar. Bugün Filistinli kadınlar üzerinden Filistin’e ait geleneksel giysinin işlemesinin anlatıldığı “Filistin’i İşlemek” filmini izleyeceğiz. Fakat o giysi bütün Filistinli kadınların hayatta kalma simgesine dönüştü. O giysiye sahip çıkmak demek, Filistin’e sahip çıkmak, topraklarına sahip çıkmak, Filistinli kadın olarak var olmak demektir. O yüzden bugün bunu konuşmak istedik. O yüzden aramızda bir Filistinli olarak Esma var. BKD olarak biz de kadınlar olarak birbirimizi savunma ve güçlendirme politikaları uyguluyoruz. Biz Filistinli kadınların ne yaşadığını bilmiyoruz, o yüzden bu yaptığımız buluşma bizler için çok değerli.” ifadelerini kullandı.

Söyleşide Esma Kaşram, İsrail’in kurulması ve sonrasında Filistinlilerin yaşadığı acıları anlattı. Ardından Filistinli yönetmen Carol Mansour’un işgali kadınların gözüyle anlatan Filistin’i İşlemek filmi izlendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ