24.05.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

DOĞAL BİR LEZZET; “TİLKİŞEN”

  • 04 Şubat 2017
DOĞAL BİR LEZZET; “TİLKİŞEN”

Bir çok hastalığa karşı panzehir olarak bilinen Tilkişen otu Bodrumlu vatandaşların sofrasına lezzet katıyor.

Ege bölgesinin dik yamaçlarında yetişen Tilkişen otunun asıl adı Kedirgen olup Kuşkonmaz bitkisinin yabanisi olarak bilinir. Fethiye’de ki adı isi Dilkemen’dir. Bodrumlu bir çok vatandaşta kışın Tilkişen toplayarak doğal yetişen bu ot ile yumurtalı kavurma yaparak sofralarına lezzet katarken, genellikle yeşil renkli dikenli çalıların olduğu yerlerden toplanır. Tıp dünyasında ilaçlarda dahi kullanılan bir bitki olmakla beraber insan vücuduna faydası büyüktür.

Kış aylarında soğuk algınlığı, grip, üşütme gibi rahatsızlıklar da kaynatıp suyunu içerek etkisini çok kısa sürede görülen Tilkişen ayrıca tüm kanser türlerine karşı da ayrı bir koruma sağladığı söylenir. Bağırsakları ile problem yaşayan vatandaşlarada iyi geldiği bilinen Tilkişen banyo suyuna koyulduğu zaman ise alerjik durumlara karşı iyi geliyor.

Vücuttaki ödemi atması ve mideye iyi gelmesi ile bilinen Tikişen sofralarda da lezzetli bir yemek haline geliyor ve mideye iyi geliyor. Acı bir tadı olan Tilkişen’in acılığını biraz azaltmak için az suda vitaminini çok kaybetmeyecek şekilde haşlanır. Daha sonra gerçek zeytinyağı ve soğan ile kavrulup, son olarak isteğe göre tuz eklenip yumurta kırılır. 

Not: Lütfen bu yemeği yaparken tahta kaşık kullanın ki lezzeti gitmesin ve acılığı artmasın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ