24.08.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

DOĞAL BİR LEZZET; “KÖREK MANTARI”

  • 11 Şubat 2017
DOĞAL BİR LEZZET; “KÖREK MANTARI”

Sonbahar ile birlikte Kış aylarında Bodrumlu bir çok vatandaşın sofrasında yer alan körek mantarı lezzeti ve fiyatıyla pirzolayı aratmıyor.

Doğal ortamda yetişen Körek Mantarı yağmurdan sonra açan güneş ile doğal ortamda yetişiyor. BOdrumlu bir çok vatandaşın doğadan topladığı Körek Mantarı ilk kez yiyenleri lezzetiyle şaşırtıyor. Bodrum Yarımadasında her yağmur sonrası dağlık arazilerde toplanan Körek Mantarı diğer zehirli mantarlarla benzerlik gösterdiği için bilmeyenlerin doğadan aramak yerine pazarlardan satın alması gerekiyor. 

Bodrum’da Cuma pazarında bulunabilecek Körek mantarının kilosu şu aralar 30 ile 40 TL arasında değişirken, Bodrum sokaklarında da zaman zaman Körek mantarı satan köylülere rastlamak mümkün.

Şef Pelin Dumanlı ise Körek Mantarının nasıl sofraya sunulduğunu şu şekilde anlattı;

“En bilinen tüketim tipi anamızdan babamızdan gördüğümüz şekilde kavurması ya da kızartmasıdır. Basitçe bir tarif verirsem; “Mantarları önce birkaç su yıkayıp, saplarını kesin. Sonra her tarafını tuzlayıp 1-2 saat bekletin. Bu şekilde mantarın fazla suyunu salmış oluyoruz. Dilerseniz  bir su daha yıkayıp tüm tuzundan mantarı arındırabilirsiniz. 

Daha sonra mantarları avucunuzla güçlüce sıkarak fazla suyunu akıtıyoruz. Una bulayıp, kızgın yağda tavada kızartırsanız harika olur. Sarımsak ve limon karışımı sos hazırlayıp üzerinde gezdirirseniz de daha leziz olur.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ