16.04.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU’NUN MUĞLA ZİYARETİ

  • 10 Mart 2019
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU’NUN MUĞLA ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlatılan Bodrum otogarının temel atma töreni için Muğla’ya geldi.

Dalaman Hava Limanından Muğla’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu burada Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Muğla Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve adayları ile partililer karşıladı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler havalimanın ardından halka seslenmek üzere Dalaman Cumhuriyet Meydanına geçti.

Burada konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,

Gürün, “Muğla’mıza 1 Milyar 424 Milyon TL yatırım yaptık”

Göreve geldiğimiz günden bu yana Muğlamıza 1 Milyar 424 Milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdik. Kıyıyı ile kırsalı birleştirmek için 360 Milyon TL değerinde 2300 kilometre uzunluğunda yol çalışması yaptık. Bu dönem üretime önem verdik ve bundan sonrada önem vereceğiz. Bunun için “Kırsal Üretecek Kıyısal Tüketecek” sloganımız ile üretime yapığımız yatırımları arttıracağız. Önümüzdeki dönem Dünya Bankasından aldığımız 900 Milyon TL’lik kredinin tamamını alt yapı yatırımlarında harcayarak toplamda önümüzdeki dönem 2 Milyar TL yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu seçim çok önemli. Bütün vatandaşlarımız sandığa giderek oyunu kullanmalı. Yolunuz açık rehberiniz Atatürk olsun” dedi.

Kılıçdaroğlu,  “Türkiye’nin en kilit coğrafyası Muğla”

Daha sonra konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, üretimin önemine değinerek, şunları söyledi; “Kimsenin kimseye muhtaç olmadığı sosyal demokrat bir Türkiye için üreteceğiz. Dalamanda üreten bütün vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum. Dalamanlı kadın kardeşlerime sesleniyorum sizlerde birleştirin sandığa gidin Cumhuriyet Halk Partisine oy verin. Türkiye cografyasının en önemli ve kilit cografyalarından biri Muğla’dır. 17 yıldır bunları oy verip getirdin. 17 yıl sonra seni soğan kuyruğuna mahkum ediyorlarsa “Ne yaptınız bu ülkeye” “Soğan ekecek toprakmı yoktu” Soğan ekecek vatandaş mı yoktu” diye sorun onlara.” 

Kılıçdaroğlu, Dalamandaki konuşmasının ardından Marmaris 19 Mayıs Gençlik meydanında düzenleyeceği miting alanına geçti.

– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bazı arkadaşlarımız aday yapmadık diye ayrılıp başka partiden aday oldular. Bu tür insanların bir topluma, bir beldeye, bir ilçeye, Büyükşehir’e doğru dürüst hizmet edeceğine de inanmıyorum.” dedi.

– Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “5 yılda Marmaris’e hizmet etmek için adeta zorladık zorlandık. Ama buna rağmen Marmaris’e 174 Milyon TL değerinde yatırım yaptık” dedi.

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Muğla’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Marmaris’te halka seslendi.

19 Mayıs Gençlik Meydanında düzenlenen mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Muğla milletvekilleri, Büyükşehir, Datça, Marmaris ve Menteşe belediye başkan adayları, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce halka seslenen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 5 yılı geride bıraktıklarını belirterek “5 yılda Marmaris’e hizmet etmek için adeta zorladık zorlandık. Ama buna rağmen Marmaris’e 174 Milyon TL değerinde yatırım yaptık. Arıtma tesisini güçlendirelim dediğimizde maalesef yeriyle ilgili sorun yaşadık. Hukukken liman bize verildiğinde sanki onu Menteşe’ye götürüyormuş gibi “aldı götürüldü” denildi. Ama görüyorsunuz liman hala burada duruyor” dedi.

Gürün, “Muğla’yı karış karış satacaklar”

Okluk koyunun beton yığınına getirildiğini söyleyen Başkan Gürün, şunları söyledi;

“Okluk koyu, emsal artımıyla ve kat yüksekliğiyle büyük bir beton yığını haline geliyor.  Biz rahmetli Özal’la haksızlık yapmışız. Bu yaptığı tesisleri bağırarak “Sen bunları nasıl buraya yaparsın” demiştik. Beterin beteri var. Şuanda orayı tam bir beton yığını haline getiriyorlar. Orayla ilgilide bütün hukuki işlemlerini yaparak onunda davasını açtık. En kısa sürede yapacaklarını düşündüğüm saldırılarına devam edecekler ve Muğla’yı karış karış satacaklar. Bizde sattırmayacağız.” 

Kılıçdaroğlu, “Bireysel çıkışları doğru bulmuyorum”

Daha sonra konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Belediye bireysel çıkışların doğru olmadığını dile getirerek şu sözleri kullandı;

“Bir partiden Milletvekili, belediye başkanı oluna bilir. Ama bir belediye başkanı neden beni seçmediniz deyip başka bir yere gidiyorsa ahlaki değil bu. Doğru değil bu. Önemli olan kurumsal yapıdır. Bizler şöyle ya da böyle gelip gideriz. Gazi Mustafa Kemal’in bizlere armağan ettiği Cumhuriyet’i yaşatmak, Cumhuriyet Halk Partisini yaşatmak, demokrasiyi güçlendirmek hepimizin ortak görevidir. ‘Ben olmazsam belediye başkanlığı olmaz, ben olmazsam milletvekilliği olmaz.’ demek doğru değil.  Asla doğru bulmuyorum. Bu tür insanların bir topluma, bir beldeye, bir ilçeye, Büyükşehir’e doğru dürüst hizmet edeceğine de inanmıyorum. Bireysel çıkışları asla doğru bulmuyorum.”

Kılıçdaroğlu “Sen hastanenin asansörünü yap”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün kentte önemli hizmetler yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Buraya bir zatı muhterem geldi ve doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı’nı hedef alarak ‘Efendim hastane yaptık yol yapmıyorlar, yolu vurur geçeriz’ dedi. Sen hele 15 yıldır devam eden bu hastanenin asansörünü yap, vallahi de yolu yaparız, billahi de yaparız. Yol da yaparız, park da yaparız, yeşil alanları koruruz. Sosyal hizmetleri götürürüz, her şeyi yaparız. Niye yapmayalım?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun buradaki halka seslenişinin ardından Bodrum’a hareket etti. Kılıçdaroğlu’nun Bodrum güzergâhı olan Menteşe, Yatağan ve Milas ilçe girişlerinde bekleyen vatandaşlar, genel başkana destek mesajları verdi.

MARMARİS’TEN BODRUM’A GEÇTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te miting yaptıktan sonra Bodrum’a gitmek üzere yola çıktı. Kılıçdaroğlu’nun yolu Muğla kent merkezi çıkışı ile Yatağan ve Milas ilçelerinde partililer tarafından kesildi. Buralarda partililerden seçimler için çalışmalarını ve desteklerini isteyen Kılıçdaroğlu, daha sonra Bodrum Otogarı inşaatının temel atma töreni için Torba Mahallesi’ne gitti.

Ahmet Aras

Törende Muğla’daki yatırımların tanıtıldığı kısa film gösteriminin ardından ilk olarak konuşan CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Ahmet Aras’ın kürsüdeki heyecanı dikkat çekti. İlçe sakinlerinden, sözlerini yerine getirmemesi durumunda ilginç bir istekte bulunan Ahmet Aras, “Kardeşliğin teminatı olarak rantın değil, halkın belediyeciliğini yapacağız. Üretimi artıracağız. Garanti alımlı ürün yetiştiriciliği yapacağız. Bodrum, kültür ve sanatın başkenti olacak. 5 bin yıllık tarihi olan Bodrum’u, dünyanın kültür ve sanat merkezi haline getireceğiz. Biz ekmeğimizi aşımızı eskiden sadece turizmden alıyorduk. Bodrum’u, beklenen, özlenen turizm merkezi haline getireceğiz. Turizmi sadece 2 aya yaymayacağız. Bütün yıla yayacağız, çeşitlendireceğiz. Hiçbir kesimin, rantın değil Bodrum’un belediye başkanı olacağız. Bodrum’dan almaya değil, vermeye geliyoruz. Ben bunları yapamazsam kirli çamaşırlarınızı alıp belediyenin önüne gelin ki ben de yapamadığımın farkında olayım ve utanayım, yüzüm yukarı kalkmasın” dedi.

Dr. Osman Gürün

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan adayı Osman Gürün de, “Burası Bodrum’un otogar ihtiyacını uzun yıllar karşılayacak kalitede olacak. Kendi elektrik giderini çatıdaki güneş panellerinden karşılayacak. Sürücülerin dinlenmesi, yatmaları için başka yerde tesis yapacağız. İlçe içindeki trafiği azaltmamız lazım. Ne yapılırsa yapılsın trafiğin azaltılamadığı bir durum yaşıyoruz. Otogarın şehir içinden çıkmasıyla önemli bir rahatlama sağlanacak. İlgili kurumlarla Bodrum’un trafik sorununu çözecek başka alternatif yollar olur mu, beraberce bunları tartışacağız. 1,5 yıl içinde burası açılacak” diye konuştu. Osman Gürün ayrıca Bodrum’un sorunları ve bunlara karşı yapacakları projeleri de konuşmasında anlattı. Konuşmalar sırasında, kürsünün yanında işitme engelliler için de bir görevli bulundu, işaret diliyle konuşmaların çevirisini yaptı.

DSİ’NİN YAPTIRDIĞI SU İSALE HATTI ÜZERİNDEN ELEŞTİRDİ

Adayların konuşmasından sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüye geldi. “Biz martın sonu bahar dedik ama siz baharı getirmişsiniz” diye sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, Bodrum Belediye Başkan adayı Ahmet Aras’ın kürsüdeki heyecanını da değinip, “Ahmet Başkan oldukça heyecanlı. Neden heyecanlı olmasın, heyecanı dolayısıyla yeni belediye başkanını kutluyorum. Heyecan güzel, bir şeyler yapmak istiyorsunuz, özveriyle yapmak istiyorsunuz, rahat koltuklarında oturmayacaksanız. O genç birisi, Bodrum’a ve Bodrumlulara hizmet etmek istiyor. Onu bir alkışlayalım” dedi.

Bodrum’un suyunun öteden beri tartışıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Kim getirir suyu? DSİ. Öyle bir getirdi ki bin kez patlıyor. Başkan onu nasıl teslim alsın. ‘Bırakın bizi yapalım’ diyor. Ona da izin vermiyorlar. E doğru dürüst yap o zaman. Kime yaptırmış bu isale hattını? Malı götürenlere yaptırmış. Yazık günah değil mi? Biz bir şeyi yaptığımız zaman oturur doğru dürüst yaparız. İşi ehline yaptırırız. Vatandaşın paralarını birilerine tahsis edip, birilerine bir şeyler verirseniz bu doğru değil. Belediye başkanlarından iki şey istiyorum. Seçildiğiniz andan itibaren bulunduğunuz beldenin, büyükşehrin belediye başkanısınız. Herkese eşit hizmet götüreceksiniz. Nokta. Biz diğerlerine benzemeyiz. Diğer belediye başkanlarının uygulamaları bizim ahlakımızda, inancımızda yok. ‘Fakir mahallelere ayrıcalıklı hizmet götürün’ diyorum. Başkan planlanan yatırımlarını anlattı, ‘2 milyar 400 milyon TL yatırım yapacağım’ dedi. Harcanan para kimin parası? Sizin parasınız. Bunun hesabının kime verilmesi lazım? Size. Harcadığı her kuruşun hesabını veriyorsa başkanımız o zaman görevini yapmış demektir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN PEK ÇOK SORUNU VAR’

Bodrum’a 80 ilden vatandaşın geldiği de vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, alandaki pankartlardan örnekler okuduktan sonra, “Türkiye’de pek çok sorun yaşanıyor. Hepiniz biliyorsunuz. Tanzim satış kuyruğuyla, işsizlik kuyruğu. Geçimini sağlayamayan insanların oluşturduğu işsizlik kuyruğu. Bütün bunların hepsi aşılır. Önümüze sorun koyuyorlar, ‘Beka sorunu var’ diyorlar. Bir ülke üretiyorsa o ülkenin beka sorunu olmaz. Çalışıyorsa herkesin işi gücü aşı varsa o ülkede beka sorunu olmaz. Bir ülkede üniversiteler bilgi üretiyorsa o ülkede beka sorunu olmaz. Bir ülke bütün komşularıyla sorun yaşamaz, Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyorsa o ülkede beka sorunu olmaz. Bugün ‘beka sorunu’ diyorlar. 17 yıl önce niye yoktu? Neden beka sorununu önümüze koyuyorlar. Milleti tehdit ediyorlar. Türkiye bölgesinin en güçlü ülkesi. Nasıl oldu da ‘Türkiye’de beka sorunu var’ dendi? Kendilerinin beka sorunu var. Gidecekler, evet martın sonu bahar. Koltuğa yapışmanın bir alemi var mı? Milleti tehdit etmenin bir alemi var mı? Her sorunu çözeriz. Neyle? Akılla, bilimle, dayanışmayla, sevgiyle, çözeriz. Çözmenin birinci yolu herkesi kucaklamak, çözmenin ikinci yolu toplanan verginin herkese hesabını vermek” ifadelerini kullandı.

Osman Gürün’e yönelik eleştirilere de değinen Kılıçdaroğlu, “Sayın Başkan, gökdelenler dikseydin, Erdoğan seni elinin üzerinde taşırdı. ‘İşte istediğimiz belediye başkanı’ derdi. Başkanımız, ‘Şehirleri, denizleri, koyları koruyalım’ diyor. Düşman oluyor. Olursun. Niçin? Ranta teslim etmiyor. Bir kent varsa, o kentlerde yaşayan insanlar varsa, orada rant da vardır, rant alanları yaratırsınız. Soru şu; Ranttan kim yararlanacak, ranttan 5 kişi mi yararlanacak yoksa o kentte yaşayanlar mı yararlanacak? Yani rantın kentin tamamına verilmesi lazım. Biz bunu arzu ediyoruz ve bunu yapacağız” dedi.

CHP’YE ELEŞTİRİLERE YANIT

“Bir şeyi unutmayın; bu ülke kolay kurulmadı” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Asla unutmayın; Tarihinde, coğrafyasında, toprağında, denizlerinde binlerce şehit kanı var. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Uzun mücadeleler sonrasında kuruldu. Cumhuriyet’i kuran kadro Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşlarının kurduğu ilk siyasi partinin adı CHP’dir. Biz CHP olarak Kuvayı Milliye’nin, Gazi Mustafa Kemal’in koyduğu hedefleri 21’inci yüzyılda da aynen takip ediyoruz. Kimseyi ötekileştirmedik. 82 milyon vatandaşın tamamını kucakladık. ‘Vatanımız, bayrağımız bir’ diyorsak herkesi kucaklayacağız. Her siyasi partiye saygı duydum. Ama yeter ki ülke güzel yönetilsin. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yenmiyorsa bir şey yok.”

Ülkücülere de seslenen Kılıçdaroğlu, “Ayın 31’inde sandığa gideceğiz, oylarımızı kullanacağız. Ülkücü kardeşlerime de seslenmek isterim. Şimdi bir ittifak yapıyorlar, adına ‘Cumhur İttifakı’ demişler. Suriye’deki kendi topraklarını, Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu toprakları düşmana bırakıp kaçanlara biz milliyetçi diyebilir miyiz? Onların yanında duranlara milliyetçi diyebilir miyiz? Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın yüzde 49,9’unu Katar ordusuna satanlara milliyetçi, Ülkücü diyebilir miyiz? Onların yanında duranlara milliyetçi diyebilir miyiz? Bana bir örnek gösterin dünyada. Kendi silah fabrikasını yabancı ordulara satanlar, burası bez ayakkabı fabrikası değil. Cam, televizyon fabrikası değil, silah fabrikası. Sonra da kalkacaksınız CHP’yi suçlayacaksınız. CHP’yi suçlamanız için ya da ağzınıza almanız için önce ağzınızı bir temiz yıkayacaksınız. Sonra ağzınıza alacaksınız. Bizim milliyetçilik anlayışımız, vatanını sevendir. Elinizi vicdanına koyun, vicdanınız ‘evet’ diyorsa 6 okun altına mührünüzü basın. Bunu istiyorum” diye konuştu.

MEHMET KOCADON’U İSİM VERMEDEN ELEŞTİRDİ

Bodrum’da CHP’den istifa edip Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Mehmet Kocadon’u isim vermeden eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiçbir zaman belediye başkanlığı, bir kişi için ömür boyu yoktur. Bir dönem, iki dönem, üç dönem yaparsın. Takdir edilir, genel merkez der ki, sen çekil, başkası olsun, der. Yanlış mı yaptık? ‘Ben de isitifa ediyorum.’ Ne demek bu? Ömür boyu mu yapacak? Hizmet yarışıdır bu. Ömür boyu bir kişiye tahsis edilmiş bir şey değildir. Belediye başkanımız laf aramızda yakışıklı, heyecanlı. Bodrum’a Bodrumlulara hizmet etmek istiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, Osman Gürün’ün de hiçbir ayrım yapmadan hizmet edeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, partisinin adaylarına destek verilmesini isteyerek konuşmasına son verdi.

Konuşmasından sonra çeşitli hediyeler verilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yanındakilerle butona basıp otogarın temelini attı. Kılıçdaroğlu, daha sonra ilçeden ayrıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ