19.01.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

BALIK AZALIYOR, FİYATLAR CEP YAKIYOR…

  • 09 Şubat 2018
Reklam Alanı
BALIK AZALIYOR, FİYATLAR CEP YAKIYOR…

Denizlerimizdeki bilinçsiz avlanma balık sayısını günden güne azaltıyor. Bu durum balık fiyatlarına yansırken, kıyıdan avlananlar da artık eskisi gibi balık tutamadıklarını söylüyor.

Türkiye denizlerinde ve Bodrum’daki bilinçsiz avlanma balık sayısı ve çeşidin de azalmaya neden oluyor. Av yasaklarına uymama, avlanma esnasında balıkların yuvalarının ve beslenme alanlarının bozulması, büyük balıkların yanında yavru balıkların da avlanması, gibi nedenler yaşanan durumun başlıca sebeplerinden. Belirlenen kurallara uyarak balıkçılık yapanlar ise bu sorundan muzdarip. Denize küçük tekneleri ile açılan kimi balıkçılar 3 kupez ile döndüklerini söylüyor.

Balık kıtlığı tezgahlarda fiyatlara da yansıyor. Deniz levreğinin kilosu 45-50 TL, çipura 25 TL, hamsi 15-20 TL civarında satılıyor. Bodrum Limanı’ndaki balıkçılardan Zeki Şenol ise konu ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Eskiden hem çeşit çoktu hem de fiyatlar daha iyiydi. Şimdi balık az olduğu için balıkçılar tuttuklarını İzmir’e İstanbul’a yolluyorlar, buraya balık kalmıyor. Aslında balığa talep çok, balık az. Bir kasa hamsinin bize gelişi 150 TL. biz de kilosunu 15-20 TL arasında satıyoruz. Balık fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 80 artış var.”

Denizde balığın oldukça azaldığını da sözlerine ekleyen Zeki Şenol, “Böyle giderse 5 sene sonra balık biter. Denizde balığın azalmasının en büyük sebebi yanlış avlanma. Bir de avlanma yasakları yanlış dönemlerde konuluyor. Yeniden düzenlenmesi gerekiyor, biraz daha geriye çekilmesi lazım. Bence torunlarımız balık göremeyecek. Balığın ne olduğunu bilemeyecekler” diye konuştu.

Bir başka balıkçı ise “Eskiden tezgahımız daha zengindi. Troller yüzünden şimdi denizlerimizde balık kalmadı” dedi.

Bitez Koyu’nda kıyıdan oltası ile balık avlayan Mustafa Çakırcı ise “Şu anda balık bitmiş diyebilirim. Eskiden çok güzel levrekler, çipuralar, kofanalar alırdık. Bu aralar onları yakalamak çok zor. Kıyı balıkçıları da artık başka bölgelere gidiyorlar, kimileri de tekne ile açılıyor” diye konuştu.

Kıyıdan olta ile balık tutanlar da önceki yıllara nazaran tuttukları balık sayısında aşırı bir düşüşün olduğunu söylüyor. Kimi balık tutkunları ise elleri boş döndükleri için avlanmaya gitmediklerini ifade ediyor.

Kaynak: Kenttv

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ