17.06.2019 - Bodrum'un Haber Portalı

81 İL, 800 İLÇEYİ BİSİKLETİYLE GEZECEK

  • 15 Mart 2019
81 İL, 800 İLÇEYİ BİSİKLETİYLE GEZECEK

Kasım ayında İstanbul Galatasaray Lisesi önünden bisikletiyle Türkiye turuna çıkan Abdulhalim Akçay’ın son durağı Bodrum oldu. Abdulhalim Akçay’ın Amacı ise tur boyunca tanıdığı kişilere sporu, doğayı ve bisikleti sevdirmek.

“Farkındalık Yarat, Hareket Et” sloganıyla 81 il ve 800 ilçeyi gezmek için İstanbul’dan bisikleti ile yola çıkan Mardinli Abdülhalim Akçay, Bodrum’a ulaştı. Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nden mezun olan 38 yaşındaki Abdülhalim Akçay, turizm sektöründe kazandığı 4 aylık asgari ücret maaşı ile bisikletiyle Türkiye turuna çıktı. Akçay, bisikletine taktığı yağmura dayanıklı sepetlere yedek kıyafet, dizüstü bilgisayar, çaydanlık, yemek ocağı ve çadırını yükleyip İstanbul Galatasaray Üniversitesi önünden 28 Kasım 2018 tarihinde turuna start verdi.

İstanbul’un ardından Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Manisa, İzmir ve Aydın’ı geçen Akçay Bodrum’a geldi.

Abdulhalim Akçay, “Doğa, spor ve bisikleti sevdirmek için yola çıktım. 105 gün oldu. Özellikle uygar ve medeni bir toplum olma açısından doğa ve spora dikkat çekmek istedim. Herhangi bir yerden sponsorluk ya da destek almıyorum. Bireysel bir şekilde turdayım. Bu tur yaklaşık 2 yıl sürecek. Yol boyunca fotoğraf çekiyorum, tarihi yerlere uğruyorum, insanlarla konuşuyorum. Turun sonunda kitap yazacağım, sergiler açacağım ve çektiğim videolarla belgesel hazırlama niyetindeyim.” dedi.

Bodrum’dan sonraki rotası ile ilgili de konuşan gezgin, “Buradan sonra Muğla merkez, ardından da Antalya’ya devam edeceğim. Aradaki ilçelerin hepsine de uğrayacağım.” dedi.

Daha önce turizm sektöründe çalıştığını ifade eden Akçay, Türkiye turuna çıkmaya nasıl karar verdiğini ne anlatarak şunları dile getirdi:

“Şu an için çalışmıyorum. Bisikletimi malzemelerimi alıp belli bir birikimle yola çıktım. Benim gezip görme merakım çok vardı. Ayrıca 2001 yılında geleceğe mektup göndermiştim. O mektubun içerisindeki kimi içeriklere göre hareket etmeye başladım. Daha sonra eğitim için yurtdışına gitmiştim. Bisikletle 22 yaşında tanıştım. Bisikleti çok sevdim, insana bir özgürlük katıyor. Ayrıca spor yaptığım için kendimi çok sağlıklı hissediyorum. Gittiğim her türlü mekanlarda konaklıyorum. Çadırım var. Fakat evine çağıranlar oluyor. Otellerde kalıyorum. Benzinlikte, camide, kahvede, herhangi bir ortamda, herhangi bir kapalı yerde konaklıyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ