14.05.2017 - Bodrum'un Haber Portalı

2016’da Arttı…

  • 30 Aralık 2016
  • 0 YORUM
  • 175 KEZ OKUNDU
NETHAS Teknoloji A.Ş.
2016’da Arttı…

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde basına yönelik 2016 yılı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde 2016 yılı basın değerlendirme toplantısı 29 Aralık Perşembe günü Bölge Müdürlüğü merkezinde gerçekleştirildi. Muğla merkezde görev yapan basın mensuplarının katıldığı kahvaltılı basın toplantısında konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, ülke genelinde çetin kış şartlarıyla mücadele edilirken Muğla’da hala orman yangınlarıyla mücadele edildiğini söyledi. Bölge Müdürü Çelik, son yılların en kurak kış mevsimini yaşadıklarını kaydederek Bölge Müdürlüğünün birçok yerinde yeterli yağış alınmadığı için ağaçlandırma çalışmalarının hala başlatılamadığını dikkat çekti.

 Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yemekhanesinde gerçekleştirilen basına yönelik 2016 yılı değerlendirme toplantısına Muğla merkezde görev yapan basın mensuplarıyla birlikte Bölge Müdür Yardımcıları Vedat Dikici, Özkan Şahin ve Naci Polat, 14 Şube Müdürü ile birlikte Muğla Orman İşletme Müdürü Tayfur Kazakoğlu ve Yılanlı Orman İşletme Müdürü Sinan Saatçi’de katıldı. Hep birlikte yapılan kahvaltının ardından Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, 2016 yılında tüm birimlerce gerçekleştirilen faaliyetleri bir sunum eşliğinde anlattı.

Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, “Muğla ve Aydın illerini kapsayan Bölge Müdürlüğümüzde 2016 yılı tüm birimlerimizce yürütülen ormancılık faaliyetleri açısından belirlenen hedeflerin ulaşıldığı bir yıl olmuştur. Kadastro çalışmalarımızdan üretim çalışmalarına, yol yapım çalışmalarımızdan orköy çalışmalarımıza, ağaçlandırma çalışmalarımızdan yangınlarla mücadele çalışmalarımıza kadar belirlediğimiz hedefler çerçevesinde 2016 yılında faaliyetlerimizi gerçekleştirdik.  Emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Yangın sayısı 2016 yılında arttı

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde orman teşkilatının enerjisinin yüzde 70’den fazlasını orman yangınlarıyla mücadeleye harcadığını belirten Bölge Müdürü Mehmet Çelik, alınan tüm önlem ve tedbirlere rağmen orman yangınlarının Akdeniz çanağı ormanlarının adeta bir kaderi olduğunu dikkat çekerek, “Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüzde son 10 yıl ortalamasına bakarsak yıllık ortalama yangın adeti 326’dır. Yine son 10 yıllık verilere göre yıllık yanan ormanlık alanı ortalamamız 832 hektardır. 2016 yılı için 29 Aralık itibariyle çıkan orman yangını sayımız 367’dir. Bu yangınlarda 474 hektar ormanlık alanımız yanmıştır. Bu yıl çok kurak bir kış mevsimi geçiriyoruz. Yanan alanlarımızın neredeyse yarısını yangın mevsimi diye adlandırdığımız Haziran-Ekim ayları dışında çıkan yangınlarda kaybettik. Yılın sonuna geldik ülke genelinde kara kışla mücadele edilirken biz Muğla’da hala orman yangınlarıyla mücadele ediyoruz. Bu yıl sadece Aralık ayında 22 orman yangını çıktı. Ben burada yaz aylarında 40-45 dereceye varan sıcaklarda ve şu dönemde çıkan yangınlar nedeniyle eksiye varan hava şartlarında alevlerle mücadele eden orman yangını işçilerimize ve teknik elemanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ